Potpisivanjem sporazuma dekanice Akademije za umjetnost i kulturu prof.dr.sc. Helene Sablić-Tomić i dekana Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek prof.dr.sc. Aleksandra Včeva u utorak, 9.rujna 2020.godine, otvorena je Klinika kreativnosti.
Klinika je to koja će djelovati području kreativnosti terapija, primjenjujući principe vizualne, glazbene, plesne i dramske umjetnosti u terapijske svrhe, a nalazit će se u prostoru Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek na adresi Crkvena 21 u Donjem gradu.
Dekanica Akademije za umjetnost i kulturu prof.dr.sc. Helena Sablić-Tomić istaknula je kako je kroz projekt bilo iznimno važno povezati sastavnice Sveučilište.
To znači da onda spajamo profesore liječnike plus umjetnike i tako zaista kreiramo, brendiramo jedini takav studij u Hrvatskoj. Mislimo da će taj iskorak pripomoći vidljivosti ovog našeg prostora i da ćemo mi biti ta institucija koja će moći verificirati i valorizirati različite diplome koje su naši studenti stekli izvan Hrvatske, rekla je dekanica Sablić-Tomić.
Potrebe za neurorehabilitacijom ima velik broj pacijenata svih dobnih skupina, a osim uobičajenih, konvencionalnih metoda, od sada će članovi lokalne zajednice u Osijeku moći koristiti art terapiju, drama terapiju, terapiju pokretom, plesom i muzikoterapiju, istaknula je prodekanica Akademije za umjetnost i kulturu Jasmina Pacek.
Dekan Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo prof.dr.sc. Aleksandar Včev istaknuo je kako klinike u kojima se rade terapije umjetnošću, a koje pokriva zdravstveno osiguranje već postoje u Njemačkoj te izrazio nadu kako će isto biti prihvaćeno uskoro i u Hrvatskoj.
Klinika kreativnosti je zapravo platforma na kojoj će terapeuti art terapije, dramaterapije i terapije pokretom i plesom, muzikoterapije imati priliku raditi s lokalnom zajednicom. Znači imamo prve generacije specijalizanata koji izlaze s poslijediplomskog specijalističkog studija koji je jedini u našim krajevima organiziran u Hrvatskoj na Sveučilištu u Osijeku na Akademiji za umjetnost i kulturu i Medicinskog fakulteta, a sada proširujemo suradnju i na Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo koji nam je dao ove prekrasne prostore, rekla je Pacek i dodala kako će u njima raditi prva generacija studenata jedinstvenog Poslijediplomskog specijalističkog studijskog programa Kreativne terapije, osposobljena za rad s različitim populacijama djece, adolescenata i odraslih u okviru kliničke prakse pod supervizijom, a najavljen je natječaj za upis nove generacije studenata.
Značajno je za populaciju od pedijatrije do najstarije generacije demencije i ostalih neuroloških pacijenata, kao nekakve ozljede, posljedica ozljeđivanja prometnih nezgoda, kao što vidimo da rade s veteranima, znamo da imamo naše branitelje, ali i obitelji koja vuku određena oštećenja i prostora za ovakve terapije ima jako puno, rekla je Silva Butković, prodekanica Medicinskog fakulteta u Osijeku.
Do sada smo imali dvije generacije, ukupno 25 studenata je prošlo kroz našu edukaciju, rekla je Sanela Janković Marušić, voditeljica Poslijediplomskog specijalističkog studija kreativne terapije podijelivši svoja iskustva o studiju kao i prisutni suradnici: izv.prof.dr.art. Jelena Kovačević, specijalizant art terapije, Antonija Blažević, specijalizant terapije pokretom i plesom, Marina Hojsak, univ.spec.art.therap. (muzikoterapija) i Sanja Ćućković, specijalizant dramaterapije.
U tijeku je upis treće generacije studenata i to iz četiri discipline: art terapija, terapija pokretom i plesom, muzikoterapije i dramaterapije.