Održana javnozdravstvena akcija Korak ispred bolesti

U rujnu, mjesecu podizanja svijesti o perifernoj arterijskoj bolesti (PAB), dana 24.09.2024. godine, održana je cjelodnevna javnozdravstvena akcija Korak ispred bolesti na osječkom Trgu slobode u organizaciji Sekcije za intervencijsku radiologiju Hrvatskog društva radiologa i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uz suorganizaciju Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek i pokroviteljstvo Ministarstva zdravstva.


Tijekom javnozdravstvene akcije u Osijeku građanima je omogućeno mjerenje pedobrahijalnog indeksa – gležanjskog indeksa (eng. ankle-brachial index = ABI), mjerenje glukoze u krvi i krvnog tlaka. ABI je temeljna i neizostavna pretraga za rano otkrivanje PAB-a, koja ujedno upućuje na rizik za razvoj drugih kardiovaskularnih bolesti. Rezultati pretraga kod građana su interpretirani i potom su savjetovani o važnosti sedam promjenjivih čimbenika rizika: pušenje, tjelesna neaktivnost, prehrana i održavanje normalne tjelesne težine, šećernoj bolesti (dijabetes melitus), povišenom krvnom tlaku (hipertenzija), poremećaju masnoća u krvi (dislipidemija) i kroničnom stresu. 


PAB pripada skupini kardiovaskularnih bolesti, a najčešće oštećuju krvne žile srca i mozga, što rezultira infarktom miokarda i cerebrovaskularnim inzultom. Pod pojmom periferna arterijska bolest podrazumijeva se sužavanje arterija ruku i nogu što dominantno nastaje uslijed ateroskleroze. Ova često asimptomatska bolest doprinosi razvoju komplikacija koje su povezane s izostankom protoka krvi u području organa zdjelice i mišića nogu s pojavom ishemije, infekcije, ulkusa, kroničnih rana i gangrene, koje kasnim liječenjem zahtijevaju amputaciju s posljedično visokom smrtnosti bolesnika unutar godine dana od amputacije. 


Svi građani s vrijednostima izvan granica fiziološkog raspona su podvrgnuti dodatnoj kliničkoj konzultaciji s dvama liječnicima specijalistima koji su temeljem kliničke procjene proveli savjetovanje i preporučili specijalističku obradu. Dobrobit provedene akcije potvrđuje i podatak da su dvoje pacijenta temeljem kliničke procjene upućeni na hitnu obradu na OHBP Kliničkog bolničkog centra Osijek i naposljetku hospitalizirani.


U provedbi javnozdravstvene akcije organizacijsku i realizacijsku potporu uz brojne javne institucije i zdravstvene ustanove, potporu su pružili studenti prijediplomskog i diplomskog studija Sestrinstvo uz nastavnike i suradnike Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.

1. Poslijediplomskom tečaju stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije „Osnove palijativne skrbi“

Tečaj

REHABILITACIJA U KLINIČKOJ MEDICINI - kardiovaskularna rehabilitacija

TEČAJ

1. poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije “Sport i srce”

TEČAJ

Izražavanje zdravstvenih djelatnika na znanstveno-stručnim skupovima i u publikacijama

Simpozij

Suvremeno sestrinstvo: povijest kao temelj, teorija kao izvor, obrazovanje kao put, kvaliteta kao obveza, znanost kao istina.

Konferencija

Nursing Education and Science (NES)

Scientific-professional Journal