Poštovani studenti svih studija pri Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek,
Uprava Fakulteta, nastavno osoblje i administrativno osoblje fakulteta Vam povodom upisa u 1. godinu studija upućuje dobrodošlicu pri Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
S obzirom da ste upisali 1. godinu studija i mnogo toga Vam je još novo i nepoznato – uručujemo Vam ovaj Informacijski letak sa svim najosnovnijim i najbitnijim informacijama koje se tiču prava i obveza tokom studija pri Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek koji će Vam olakšati prilagodbu na studij i dati odgovore na mnoga pitanja sa kojima se prvi put susrećete.
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, utemeljen je 2017. godine. Najmlađa je sastavnica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, usmjerena na edukaciju budućih doktora dentalne medicine i drugih medicinskih djelatnika te na edukaciju budućih nastavnika i znanstvenika.
Dekanski kolegij čine:
Prof.dr.sc. Aleksandar Včev, Dekan Fakulteta
Prof.dr.sc. Branko Dmitrović, Prodekan za nastavu i studente
Prof.dr.sc. Martina Smolić, Prodekanica za znanost i poslijediplomske studije
Izv.prof.dr.sc. Ivan Miloloža, Prodekan za međuinstitucijsku suradnju i razvoj
Prof.dr.sc. Marinka Mravak Stipetić, Prodekanica za suradnju s nastavnim bazama
Ruža Malenica, dipl.iur., Tajnica Fakulteta
Sjedište Fakulteta se nalazi na adresi Crkvena 21, Osijek. Na navedenoj adresi se ujedno nalazi i većina prostorija za održavanje nastave (velika dvorana u dvorištu - prizemlje, dvorana 1. kat lijevo, dvorana 1. kat desno, dvorana u potkrovlju, informatička dvorana na 1. katu lijevo), kabineti pojedinih nastavnika, fantom sala i praktikum za dentalnu morfologiju. Na navedenoj adresi se nalazi i Knjižnica Fakulteta (pored velike dvorane u dvorištu, prizemlje) u kojoj možete posuđivati stručnu literaturu. Na navedenoj adresi se na 1. katu nalazi u sklopu informatičke dvorane i Ured za računalnu mrežu i komunikacijske sustave.

Upravna zgrada se nalazi na adresi Cara Hadrijana 10e, Osijek, u sklopu kampusa Sveučilišta. U upravnoj zgradi na prvom katu se nalaze sve ostale administrativne službe fakulteta kao što su: Ured za studente, Ured Dekana, Ured za pravne i opće poslove, Računovodstvo, Ured za kvalitetu, Ured za cjeloživotno učenje i Ured za poslovne odnose i nabavu. Na navedenoj adresi se u potkrovlju ujedno nalaze i pojedini kabineti određenih nastavnika kao i kabineti kliničkih vještina gdje se održavaju vježbe.

Mnoge informacije koje se odnose na Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek možete pronaći na našoj službenoj web-stranici: www.fdmz.hr. Vama najbitniji izbornik na našoj web-stranici je “Studenti”.
Prilikom upisa na studije uručena Vam je lozinka i korisničko ime za zajednički mail studija na kojem ćete primate obavijesti koje se odnose općenito na Vaš studij i nastavu (početak nastave i prostorija).
Prilikom početka akademske godine u Uredu za studente bit će Vam uručena studentska iskaznica. Studentska iskaznica je javna isprava i s njom se dokazuje status studenta. Pomoću studentske iskaznice se ostvaruju sva studentska prava (rad preko Student servisa, prehrana u restoranima, javni prijevoz, stipendije i sl.). Uvijek nosite sa sobom studentsku iskaznicu i čuvajte ju! U slučaju gubitka iskaznice Ured za studente će Vam izdati novu studentsku iskaznicu.
Prilikom upisa na studij uručeni su Vam podaci (korisničko ime i lozinka) za pristup studomatu. Pomoću studomata prijavljujete i odjavljujete ispite. Ispit se prijavljuje najkasnije 5 radnih dana prije održavanja a odjavljuje najkasnije 24 sata prije održavanja. U vašem korisničkom računu se nalaze i Vaši osobni podaci. Važno je da za vrijeme studija pravovremeno prijavljujete i odjavljujete ispite te da pratite situaciju sa evidentiranim ocjenama. Stoga se preporuča da redovito pratite svoj korisnički račun u studomatu kako bi bilo kakvi nedostaci ili pogreške bili otklonjeni/ispravljeni. Nakon svakog održanog ispita nadležni nastavnik će Vas obavijestiti o rezultatima ispita. U slučaju ako niste zadovoljni ocjenom možete odbiti ocjenu i pristupiti sljedećem raspoloživom ispitnom roku. Na kraju – ispitni rezultati će se evidentirati u ISVU sustavu (studomatu) i biti će dostavljeni u Uredu za studente. Sve vaše ocjene sa pratećim ECTS bodovima su vidljive u studomatu. U slučaju ako primijetite određene nedostatke/greške slobodno se javite Uredu za studente.
Prilikom upisa na studij uručeni su Vam isto tako i podaci (korisničko ime i lozinka) za Vaš elektronički identitet (AAI@EduHr) koji služi za pristup Vašem službenom mailu. Molimo Vas da te podatke čuvate! U slučaju gubitka pristupnih podataka slobodno se javite u Ured za studente. Putem službenog maila ćete voditi svu buduću digitalnu komunikaciju sa nastavnicima i Uredom za studente na pojedinačnoj razini. Pomoću elektroničkog identiteta ćete isto tako moći pristupati sveučilišnoj anketi i računalnim sustavima za e-učenje (Merlin). U slučaju tehničkih poteškoća slobodno se javite Uredu za studente i po potrebi ćete biti preusmjereni na informatičku službu.
Početak nastave je predviđen za 1. listopada i obilježava se Akademskim satom koji bude objavljen na našoj web-stranici. Nastava se odvija u turnusima (predmet po predmet) tokom akademske godine. Predmeti se razlikuju na obvezne i izborne. Izborni predmeti se u pravilu održavaju krajem nastavne godine (u svibnju i lipnju) osim ako za pojedini izborni predmet nije određeno drugačije.
Po statusu studiranja (prava i obveze) - razlikuju se redoviti i izvanredni studenti. Razlike u pravima i obvezama redovitih i izvanrednih studenata su regulirane Pravilnikom o studijima i studiranju na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Pravilnik je dostupan za čitanje na web-stranicama Fakulteta iIi Sveučilišta. Za podrobnije tumačenje pojedinih prava i obveza sukladno Pravilniku slobodno se možete javiti u Uredu za studente.
Redoviti studenti u jednoj akademskoj godini mogu pristupati ispitu iz određenog predmeta najviše 4 puta i ukoliko u toj jednoj akademskoj godini ne polože predmet – mogu predmet prenijeti u sljedeću akademsku godinu. U sljedećoj akademskoj godini redoviti student tada isto može pristupati najviše 4 puta ispitu iz predmeta koji je prenio uz napomenu da ukoliko dođe opet do 4 puta (sveukupno 8 puta) – ispit se polaže pred Ispitnim Povjerenstvom i ukoliko se tada ne položi ispit – redoviti student gubi pravo redovitog studiranja i tada može nastaviti studij jedino u izvanrednom statusu. Izvanredni studenti nemaju ograničen broj izlazaka na ispite tokom akademske godine.
Svaki predmet nosi određeni broj ECTS bodova. Svaka nastavna godina sadrži 60 ECTS bodova. Da bi student ostvario pravo upisa u višu (drugu) godinu studija mora tokom akademske godine ostvariti najmanje 51 ECTS bod – ovaj uvjet vrijedi jednako za redovite i izvanredne studente. Ukoliko redoviti student ostvari tokom akademske godine najmanje 55 ECTS boda plaća prilikom upisa u višu godinu samo troškove upisa i projekata Studentskog zbora (34,00 eura). Ukoliko redoviti student ne ostvari tokom akademske godine najmanje 24 ECTS boda gubi pravo redovitog studiranja i može jedino nastaviti studij kao izvanredni student. Ukoliko redoviti student ostvari tokom akademske godine manje od 51 ECTS bod a više od 23 ECTS boda može upisati ponavljačku godinu uz plaćanje troškove projekata Studentskog zbora (7,00 eura) i školarine prema linearnom modelu studiranja. Izvanredni studenti uvijek plaćaju prilikom upisa u više/ponavljačke godine studije isti iznos školarine (1.600,00 eura za sveučilišni izvanredni prijediplomski studij Sestrinstvo, 2.000,00 eura za sveučilišni izvanredni diplomski studij Sestrinstvo i 11.000,00 eura za sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Dentalna medicina) te troškove upisa u višu (34,00 eura) ili ponavljačku (7,00 eura) godinu kao i redovni studenti. Troškovi upisa i iznosi školarina koje redovni studenti moraju uplaćivati prilikom upisa u više/ponavljačke godine studija su određene Odlukom o posebnim naknadama na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i znanstveno-nastavnim sastavnicama 2023. i Odlukom o linearnom modelu studiranja na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Navedene Odluke su dostupne za čitanje na web-stranicama Fakulteta i Sveučilišta. Upisi u više/ponavljačke godine se izvršavaju svake godine u drugoj polovici rujna. U slučaju nejasnoća ili potrebe za dodatnim informacijama slobodno se možete javiti i u Uredu za studente.
U slučaju ako je student određeni predmet položio na nekom drugom studiju ranije – može putem predviđenog obrasca zahtijevati od nadležnog nastavnika priznavanje ispita. Pritom je potrebno uz obrazac priložiti prijepis ocjena sa visokog učilišta gdje je predmet položen. Potrebni obrazac se može preuzeti u Uredu za studente. Ispunjeni obrazac se na kraju dostavlja Uredu za studente koji tada priznavanje ispita provodi u ISVU sustavu (studomatu). U sklopu priznavanja ispita nije potrebno prijavljivati ispit putem studomata.
U ljetnom semestru studenti sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Dentalna medicina odrađuju stručnu praksu. Stručna praksa je obavezna i sastavni je dio nastavnog plana sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Dentalna medicina na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku. Provodi se u svakoj akademskoj godini krajem ljetnog semestra u trajanju od 40 školskih sati. Svrha stručne prakse je da se studenti upoznaju s radom u ordinaciji dentalne medicine, usvoje nova i primjene stečena znanja te steknu potrebne vještine kako bi se po završetku studija što bolje pripremili za samostalan rad. Stručna praksa se provodi u polivalentnim ordinacijama dentalne medicine, na području cijele Hrvatske, koje imaju potpisan ugovor o suradnji s Fakultetom dentalne medicine i zdravstva u Osijeku. Studenti su dužni pri kraju ljetnog semestra (u svibnju) Uredu za studente dostaviti podatke o nazivu i lokaciji ordinacije. Na temelju dostavljenih podataka Ured za studente izrađuje dnevnik rada koji se uručuje studentu koji ide na odrađivanje stručne prakse. Nakon što se stručna praksa uspješno odradi – dnevnik rada dostavlja se na Katedru za dentalnu medicinu nadležnom fakultetskom mentoru koji ovjerava dnevnik rada i koji zatim cjelokupnu evidenciju dostavlja Uredu za studente koji zatim vrši evidenciju u ISVU sustavu (studomatu).
U ljetnom semestru studenti sveučilišnog prijediplomskog studija Sestrinstvo odrađuju kliničku praksu u zdravstvenim ustanovama u dogovoru sa nastavnicima koji su nadležni za praćenje kliničke prakse. Nakon što se kliničke prakse uspješno odrade – dnevnik praćenja se dostavlja nadležnom nastavniku koji zatim cjelokupnu evidenciju dostavlja Uredu za studente koji zatim vrši evidenciju u ISVU sustavu (studomatu).
Središnji Ured za studente je ured koji Vam je dostupan za pružanje svih potrebnih informacija koje se odnose na vaša prava i obveze tokom studija. Ured za studente je isto tako zadužen za izdavanje i ovjeravanje potrebnih potvrda i prijepisa ocjena u sklopu studija. Radno vrijeme Ureda za studente je svakim radnim danom od 7:30 do 15:30 sati, a za rad sa studentima je dostupan svakim radnim danom od 9:00 do 12:00 sati. Ured za studente je utorkom dostupan studentima i u popodnevnoj smjeni od 12:00 do 19:00 sati. Voditeljica Ureda za studente je Andreja Miljanović (031/399-621, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.), a ostali djelatnici su Martina Kitin (031/399-624, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.), Kristina Zdravčević (031/399-624, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.).
Radno vrijeme Knjižnice je svakim radnim danom od 7:30 do 15:30 sati a za rad sa studentima je dostupna od 8:00 do 15:00 sati. Knjižnica je utorkom i četvrtkom dostupna studentima i u popodnevnoj smjeni od 8:00 do 18:00 sati.
Radno vrijeme Ureda za računalnu mrežu i komunikacijske sustave je svakim radnim danom od 7:30 do 15:30 sati
Nastavne prostorije i Uredi za studente za dislocirane studije se nalaze na lokacijama gdje se nalaze dislocirani studiji:
Sveučilišni prijediplomski studij Sestrinstvo, dislocirani studij u Pregradi;
Srednja škola Pregrada, Stjepana Škreblina bb, 49218 Pregrada
Ured za studente: Ivana Grilec (049/377-273, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Sveučilišni prijediplomski studij Sestrinstvo, dislocirani studij u Novoj Gradiški;
Dom kulture Nova Gradiška, M. A. Relkovića 4, 35400 Nova Gradiška
Ured za studente: Maja Baković (091-2241521, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo, dislocirani studij u Svetoj Nedelji;
Zgrada grada, Trg Ante Starčevića 5, 10431 Sveta Nedelja
Ured za studente: Mirjana Kozak (091-2241401, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo, dislocirani studij u Slavonskom Brodu;
Opća bolnica „Dr. Josip Benčević”, Andrije Štampara 42, 35000 Slavonski Brod
Ured za studente: Mirjana Kozak (091-2241401, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Sveučilišni prijediplomski sveučilišni diplomski studij Fizioterapija, dislocirani studiji u Orahovici;
Zgrada FDMZ, Bana Josipa Jelačića 19a, 33515 Orahovica
Ured za studente: Rade Lukić (091-2241511, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Dentalna medicina
Trajanje studija: 6 akademskih godina, odnosno 12 semestara
Akademski naziv: doktor dentalne medicine (dr. med. dent.)
Polaznik završetkom studija stječe temelje teorijskog znanja i praktičnih vještina koje su potrebne za samostalan rad u ordinaciji dentalne medicine kako bi pružio adekvatnu dentalno-medicinsku uslugu djeci i odraslima. Polaznik stječe spremnost za suradnju s drugim zdravstvenim stručnjacima te sposobnost ostvariti uspješan timski rad. Polaznici se pripremaju za daljnji razvoj i napredak dentalne medicine.
Sveučilišni prijediplomski studij Sestrinstvo
Trajanje studija: 3 akademske godine, odnosno 6 semestara
Akademski naziv: sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (univ. bacc. med. techn.) sestrinstva
Polaznik je završetkom studija osposobljen za samostalan rad u sustavu zdravstva, gdje ima prepoznatljivo mjesto u vođenju zdravstvene njege na kliničkim odjelima, organiziranju zdravstvene njege u zajednici, promoviranju zdravlja i primarnoj, sekundarnoj te tercijarnoj prevenciji bolesti.
Nakon završetka studija moguć je nastavak obrazovanja na sveučilišnom diplomskom studiju sestrinstvo ili nekom drugom sličnom studijskom programu.
Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo
Trajanje studija: 2 akademske godine, odnosno 4 semestra
Akademski naziv: sveučilišni magistar/magistra (univ. mag. med. techn.) sestrinstva
Polaznik je završetkom studija kompetentan, voditi nastavu iz područja zdravstvene njege, organizirati, analizirati i istraživati modele zdravstvene njege bolesnika, surađivati u kliničkom istraživačkom radu ili pak nastaviti usavršavanja prema doktoratu. Osim nastavnih kompetencija, ukoliko se tako odluče, polaznici nakon završetka studijskog programa bit će sposobni preuzimati najodgovornije zadatke u organiziranju zdravstvene njege na kliničkim odjelima i u zajednici.
Sveučilišni prijediplomski studij Fizioterapija
Trajanje studija: 3 godine, odnosno 6 semestara
Akademski naziv: sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (univ. bacc. physioth.) fizioterapije
Polaznik je završetkom studija kompetentan obavljati stručni rad koji obuhvaća postupke unapređenja zdravlja, prevencije i liječenja bolesti te rehabilitacije. Aktivni je član stručnog rehabilitacijskog tima te s liječnikom odgovarajuće specijalizacije planira, primjene kinezioterapijske postupke i aplicira ostale fizikalne procedure.
Nakon završetka studija moguć je nastavak obrazovanja na sveučilišnom diplomskom studiju Fizioterapija.
Sveučilišni diplomski studij Fizioterapija
Trajanje studija: 2 akademske godine, odnosno 4 semestra
Akademski naziv: sveučilišni magistar/magistra (univ. mag. physioth.) fizioterapije
Polaznik je završetkom studija kompetentan voditi nastavu iz područja fizikalne terapije, organizirati, analizirati i istraživati područje fizikalne terapije te surađivati u kliničkom istraživačkom radu. Osim nastavnih kompetencija, ukoliko se tako odluče, polaznici nakon završetka studijskog programa bit će sposobni preuzimati najodgovornije zadatke u organiziranju zdravstvene njege na kliničkim odjelima i u zajednici.
Sveučilišni specijalistički studij Kardiopulmonalna rehabilitacija
Trajanje studija: 1 akademska godina, odnosno 2 semestra
Akademski naziv: sveučilišni specijalist/specijalistica (univ.spec.med.) kardiopulmonalne rehabilitacije
Polaznik je završetkom studija kompetentan organizirati i provoditi modele primjene kardiopulmonalne rehabilitacije čime su osposobljeni za samostalan rad u timu kojim rukovodi liječnik specijalista u zdravstvenim ustanovama.