Iznimno posjećen 1. Simpozij o raku debelog crijeva u Osijeku
U subotu, 22. ožujka 2025. godine, na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku iznimno je bio posjećen 1. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom "Rak debelog crijeva" voditelja prof. dr. sc. Roberta Smolića, direktora Medicinskog centra Mursa i prof. dr. sc. Aleksandra Včeva, dekana Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Simpozij su organizirali Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Medicinski centar Mursa, u suorganizaciji s Hrvatskim društvom za preciznu (personaliziranu) medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskim gastroenterološkim društvom, Hrvatskim liječničkim zborom – podružnicom Osijek te Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.
Prof. dr. sc. Vlado Guberac, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku je otvorio simpozij te pri tome istaknuo važnost ovakvih skupova u podizanju svijesti o javnozdravstvenim problemima i unaprjeđenju zdravstvene skrbi.
Glavna tema simpozija je bila podizanje svijesti o važnosti pravodobne dijagnostike i terapije raka debelog crijeva. Stručnjaci su istaknuli kako su brojke oboljelih i dalje visoke, dok je odaziv na redovite preglede i preventivne mjere poražavajući.
Multidisciplinarni pristup i nužnost preventivnih pregleda
Plenarna rasprava za okruglim stolom u kojoj su sudjelovali: izv. prof. dr. sc. Senka Samardžić, prof. dr. sc. Robert Smolić, doc. dr. sc. Josip Samardžić, prof. dr. sc. Branko Dmitrović, doc. dr. sc. Josipa Flam, doc. dr. sc. Tajana Turk i prof. dr. sc. Ervin Alibegović na temu multidisciplinarnog pristupa pacijentima s rakom debelog crijeva bila je iznimno zanimljiva i korisna. Eminentni stručnjaci s dugogodišnjim iskustvom u probiru, dijagnostici i terapiji oboljelih od raka debelog crijeva iznijeli su svoja stajališta i preporuke.
Gastroenterolog prof. dr. sc. Robert Smolić je upozorio na problem kasnog otkrivanja bolesti, što značajno povećava smrtnost. "Ljudi se i dalje teško odlučuju na kolonoskopiju, no to je pretraga koja kratko traje, a može spasiti život", istaknuo je Smolić.
Prodekan za nastavu i studente Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, prof. dr. sc. Branko Dmitrović, složio se s iznesenim tvrdnjama i dodao kako statistika pokazuje da na jedan rano otkriveni stadij raka dolazi jedan pacijent s već uznapredovalim oblikom bolesti.
Translacijska medicina - ima li novosti u dijagnostici, terapiji i skrbi pacijenata s rakom debelog crijeva
Drugi dio simpozija bio je posvećen translacijskoj medicini, s fokusom na novosti u dijagnostici, terapiji i skrbi pacijenata s rakom debelog crijeva koji je otvorila prodekanica za znanost i poslijediplomske studije, prof. dr. sc. Martina Smolić te pri tome istaknula važnost kontinuiranog razvoja i primjene novih metoda u dijagnostici i liječenju ove bolesti.
Zaključci i smjernice za budućnost
Simpozij je završio donošenjem preporuka o važnosti preventivnih pregleda i standardizaciji dijagnostičkih i terapijskih postupaka u svim medicinskim centrima. Stručnjaci su istaknuli kako su redoviti pregledi i rani probir ključni za smanjenje smrtnosti od raka debelog crijeva.
Ožujak je mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva, a organizatori i brojni sudionici su izrazili nadu kako će ovaj simpozij postati tradicionalno okupljanje stručnjaka i medicinskih djelatnika s ciljem poboljšanja zdravstvene skrbi i povećanja svijesti o ovoj ozbiljnoj bolesti.










