Visokoškolsko obrazovanje u Republici Hrvatskoj ima na raspolaganju dva softvera za provjeru autentičnosti radova, to su Turnitin i PlagScan. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku koristi Turnitin. Radi se o softveru koji omogućuje nastavnom osoblju i studentima provjeru originalnosti svih vrsta radova (seminara, završnih, diplomskih, znanstvenih, stručnih i dr.). Softver ima široku bazu izvora na temelju koje se vrši provjera, a to su baza podataka o studentskim radovima, mrežnim stranicama, knjigama, člancima i sl. Sustav je zamišljen da se konačne verzije radova trajno pohrane unutar sustava putem institucionalnog repozitorija, te će u budućnosti služiti kao baza za provjeru novonastalih radova. Sustav osim same provjere nudi mogućnost kreiranja kolegija, postavljanje zadataka, komuniciranje sa studentima oko zadaća, seminarskih radova i sl. Na samom nastavniku je da odabere u kojoj mjeri ovaj softver njemu može pomoći u samom radu. Kako bi se potencijalni korisnici upoznali sa načinom funkcioniranja i korištenja sustava te analizom samih podataka koji se dobiju provlačenjem rada kroz softver putem potvrde ili izvješća o sličnosti. Za korištenje samog sustava potreban je AAI@EduHr identitet, a korisničko ime i lozinka ishode se na mail adresi Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Kako bi se aktivirala uporaba samog softvera, gospodin Davor Šego sa Sveučilišta, organizira edukativne radionice kojima je zadaća upoznati korisnike sa načinom funkcioniranja i korištenja sustava te analizom samih podataka koji se dobiju provlačenjem rada kroz softver u potvrdi ili izvješću o sličnosti. Krajem 2019. godine uvodnom radionicom obuhvaćeni su knjižničari visokoškolskih knjižnica s osječkog Sveučilišta. Na navedenoj radionici dogovoreno je da će edukacijom putem radionica biti obuhvaćeni nastavnici svih sastavnica kako bi mogli primjenjivati ovaj softver u praksi. Na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, održana je prva uvodna radionica 22. svibnja 2020. godine. Radionica je obuhvatila oko 60-ak nastavnika. Sudionicima je omogućeno da sudjeluju osobno i/ili putem videokonferencije, a za sve one koji nisu bili u mogućnosti sudjelovati na radionici, dostupna je snimka. U planu je održavanje druge edukativne radionice čiji je cilj dati odgovore na pitanja kako doći do potvrde o analizirati podatke koje dobijemo samim pregledom rada.
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek zadnje dvije godine koristi ovaj softver za provjeru, naime i potvrda koju generira softver provlačenjem rada kroz sustav jedan je od ključnih dokumenata koja se predaje Odboru za završne i diplomske ispite, te o njemu ovisi može li student pristupiti obrani svoga rada. Ovu priliku za edukaciju nastavnog osoblja odlučili smo iskoristiti kako bi njom bio obuhvaćen što veći broj nastavnog osoblja i kako bi im pružili dodatne alate za rad sa svojim studentima, a i njima samima.
Kvaliteta obrazovanja i samog obrazovnog procesa primarni je cilj svake ustanove koja se bavi ovom djelatnošću. Ustanove osiguravaju nastavnom osoblju rast i razvoj kompetencija u radu sa svojim studentima, te osiguravaju permanentno podizanje razine kvalitete izvođenja studijskih programa.
Iva Sesar, prof. ped. i dipl. knjiž.