U cilju intenziviranja međunarodne suradnje studenata i nastavnika, Zavod za sestrinstvo „prof. dr. sc. Radivoje Radić” i Katedra za sestrinstvo i palijativnu medicinu, Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek od ove su godine sudionici međunarodne projektne aktivnosti „International Nursing Ethics Online Studies 2021“, zajedno sa još šest međunarodnih visokoobrazovnih institucija za medicinske sestre:
- Oulu University of Applied Sciences (Finska) – nositelj projektnih aktivnosti;
- University of Lincoln (Velika Britanija);
- University of Ester Anglia, Norwich (Velika Britanija);
- The College of Nursing in Celje (Slovenija);
- Medical University of Lublin (Poljska);
- Asklepios Harzkliniken GmbH (Njemačka);
- Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, Sveučilište J. J. Strossmayera Osijek (Hrvatska).
U projektnim aktivnostima aktivno sudjeluju četiri studentice diplomskog studija Sestrinstvo: Renata Apatić, Anamaria Mikolčić, Sabina Šabanović i Jovana Tihomirović, te Matej Jurković, student treće godine preddiplomskog studija Sestrinstvo, Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Nastavnici našeg fakulteta sudionici aktivnosti su dr. sc. Ivana Barać, Anamaria Tomić, predavač i doc. dr. sc. Robert Lovrić kao voditelj aktivnosti.
U sklopu projektnih aktivnosti, 24. veljače započele su prve online radionice koje će se održavati do listopada 2021. godine, kada se očekuje završni seminar u Finskoj. U današnjoj je radionici, koju su vodili kolege iz Velike Britanije, sudjelovalo 30 studenata i 10 nastavnika iz navedenih sedam visokoobrazovnih institucija. Tijekom radionice sudionici su upoznati o sadržaju i zadatcima koji se planiraju na predstojećim radionicama tijekom ovog proljeća. Nakon uvodnih predstavljanja nastavnika i studenata, uslijedilo je nekoliko edukacijskih kvizova, kada su studenti i nastavnici saznali nove i zanimljive informacije o zemljama sudionicama aktivnosti. Naši su studenti pripremili i izložili dvije pet minutne prezentacije s kojima su predstavili Republiku Hrvatsku (u obliku kviza), grad Osijek, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku i Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Studenti su potom podijeljeni u pet manjih međunarodnih grupa kojima su za diskusiju dodijeljene različite hipotetske situacije koje zahtijevaju donošenje etičkih odluka: „Donošenje etičkih odluka i "što ako …"? Naši su studenti uspješno odradili zadatke zajedno sa studentima iz Finske, Velike Britanije i Njemačke. Po završetku radionice, sve su studentske grupe dobile poveznice za virtualne učionice, te nove zadatke do iduće radionice u ožujku.