Cilj predmeta je usvajanje temeljnih znanja i vještina iz područja hitne medicine i reanimatologije. Prepoznavanje znakova očigledne ili prijeteće ugroženosti života dio su temeljnih stručnih znanja svih zdravstvenih djelatnika. Hitna stanja u stomatološkoj ordinaciji iziskuju spremnost i brzu reakciju doktora dentalne medicine te adekvatnu suradnju i komunikaciju s hitnom medicinskom službom. S obzirom na važnost ranog prepoznavanja i liječenja urgentnih stanja za ishod liječenja bolesnika, studenti trebaju uvježbati osnovne vještine koje se primjenjuju u hitnoj medicini. Osnovni je cilj je prenijeti studentima osnove reanimacijskih postupaka kao temeljnog znanja svih medicinskih djelatnika, te prepoznavanje stanja životne ugroženosti u ordinaciji dentalne medicine. Studentima će se prikazati vodeći simptomi i laboratorijska dijagnostika u hitnoj medicini, kao i osnovna upotreba kliničke farmakologije u hitnoj medicini. Studente će se podučiti specifičnostima hitne medicine i intervencijama prilikom hitnih internističkih stanja i stanja šoka. Studenta će se obučiti za sudjelovanje tijekom kardiopulmonalne reanimacije, osnovnog i naprednog održavanja života, te pristupa unesrećeniku.
Hitna dentalna i medicinska stanja u ordinaciji dentalne medicine. Procjena vitalnih funkcija i težine bolesnog stanja. Vodeći simptomi i laboratorijski pokazatelji u hitnoj medicini. Klinička farmakologija u dentalnoj medicini. Prepoznavanje, procjena i zbrinjavanje akutnih i hitnih internističkih stanja. Temeljni i napredni postupci održavanja života odraslih, djece i trudnica. Prepoznavanje, procjena i početno zbrinjavanje unesrećenika (opekline/ozebline, kemijske i električne ozljede, ubodi/ugrizi, krvarenja, otrovanja). Kardiopulmonalna reanimacija. Podjela i uzroci šoka. Komunikacija u hitnim stanjima i transport vitalno ugroženog bolesnika.
Obavezna literatura:
- Gašparović V i sur. Hitna Medicina. 2. dop. izd. Zagreb: Medicinska naklada; 2019.
- Peršec J. Anesteziologija u dentalnoj medicini. Zagreb: Medicinska naklada; 2019.
- Včev A, Burton N. Objektivno strukturirano kliničko ispitivanje – OSKI. 1.hrv.izd. Osijek: Medicinski fakultet Osijek; 2015.
- Smjernice za rad izvanbolničke hitne službe (dostupno na: https://www.hzhm.hr/source/smjernice/smjernice-za-rad-izvanbolnicke-hitne.pdf)
Nakon položenog ispita iz ovog kolegija student će biti osposobljen za sljedeće postupke:
- Prosuditi hitna dentalna i medicinska stanja u ordinaciji dentalne medicine
- Procijeniti težinu bolesnog stanja i odgovarajuće hitne mjere kod životno ugrožavajućih stanja
- Kritički prosuditi upotrebu temeljnih tehnika monitoringa vitalnih funkcija
- Izabrati adekvatan način uklanjanja prijetećeg uzroka smrti (gušenje, srčani zastoj, zastoj disanja)
- Valorizirati ulogu člana tima u postupku kardiopulmonalne reanimacije
- Argumentirati odabir intervencije tijekom hitnih internističkih stanja, šoka, i zbrinjavanja unesrećenog prema različitim scenarijima (krvarenje, opekline, ozebline, otrovanja, ugrizi/ubodi)
- Samovrednovati adekvatnu komunikaciju s ostalim zdravstvenim djelatnicima u ordinaciji te djelatnicima hitne medicinske službe
Nositelj: prof. dr. sc. Aleksandar Včev, redoviti profesor u trajnom zvanju
Suradnici:
- Marinko Žulj, dr. med., viši stručni suradnik