Cilj predmeta je provjera, unaprijeđenje i proširenje kliničkih znanja i vještina; usavršavanje dijagnostičko-terapijskih sposobnosti rješavanja slučajeva u ambulanti doktora dentalne medicine; povezivanje znanja iz različitih grana i polja biomedicine u svrhu cjelovitog pristupa pacijentu te što bržeg i jednostavnijeg otklanjanja zdravstvenog problema pacijenta; ovladavanje vještina komunikacije u svrhu promicanja interdisciplinarne suradnje doktora dentalne medicine s drugim zdravstvenim djelatnicima i specijalistima; integracija svih prethodno stečenih pretkliničkih i kliničkih znanja studenta u svrhu razvoja doktora dentalne medicine s odličnim teorijskim znanjem i kliničkim vještinama povezanima u komplementarnu cjelinu; približiti i objasniti studentu pojmove i primjenu integrativne, alternativne i komplementarne medicine; integrativna medicina ne odbacuje konvencionalnu medicinu niti prihvaća alternativne terapije nekritički; suštinu integrativnog pristupa ne čini samo koncept liječenja, već širi koncept promocije zdravlja i prevencije bolesti.
Uvod u integrativnu medicinu i holistički pristup izliječenju bolesnika objedinjujući konvencionalne i alternativne, znanstveno utemeljene, metode liječenja. Najčešće bolesti iz svih grana medicine (kardiologije, neurologije, nefrologije, gastroenterologije,...) i dentalne medicine (gnatologije, ortodoncije, parodontologije,...), njihove oralne manifestacije i integrativni pristup njihovoj dijagnozi i liječenju. Prikaz slučaja najčešćih bolesti oralne šupljine i sistemskih bolesti, s naglaskom na njihove oralne manifestacije uz integrativni, holistički, pristup njihovoj dijagnozi i liječenju.
Obavezna literatura:
- Včev A, Burton N. Objektivno strukturirano kliničko ispitivanje – OSKI. 1.hrv.izd. Osijek: Medicinski fakultet Osijek; 2015.
Dopunska literatura:
- Vrhovac B, i sur. Interna medicina. Zagreb: Medicinska naklada; 2008.
- Filaković P, i sur. Psihijatrija. Osijek: Medicinski fakultet Osijek; 2014.
- Rakel D. Integrative medicine. 3rd ed. Philadelphia: Elsevier; 2012.
Nakon položenog ispita iz ovog predmeta student će biti sposoban:
- Utvrditi vještine uzimanja detaljne anamneze i tjelesnog pregleda s naglaskom na oralnu šupljinu i kliničke manifestacije sistemskih bolesti u oralnoj šupljini
- Odabrati optimalne dijagnostičke postupke i terapiju s obzirom na zdravstveno stanje pacijenta
- Preispitati povezanost oralnog i sistemskog zdravstvenog stanja pacijenta
- Samoprocijeniti vlastite mogućnosti dijagnostičko – terapijske obrade pacijenta
- Procijeniti potrebu za interdisciplinarnom suradnjom u svrhu što temeljitije i učinkovitije dijagnoze i terapije pojedinog pacijenta
- Argumentirati važnost integrativnog pristupa kao koncepta promocije zdravlja i prevencije bolesti
Nositelj: Prof. dr. sc. Aleksandar Včev