Cilj predmeta je studente upoznati s osnovnim i naprednim metodama održavanja oralne higijene u skladu s pacijentovim potrebama.
Glavni cilj kolegija je dati detaljan uvid u značenje i način provođenja oralne higijene kako bi se postiglo dobro oralno zdravlje u svrhu postizanja općeg zdravlja. Nastavni sadržaj predavanja obuhvaća uvodnu cjelinu u kojoj se definiraju pojmovi vezani za oralnu higijenu i oralno zdravlje, kao i ciljevi Svjetske zdravstvene organizacije za postizanje optimalnog općeg zdravlja. U daljnjim nastavnim cjelinama, problematika oralne higijene studentu se približava opisivanjem svih populacijskih skupina (počevši od trudnoće i najranije dojenačke dobi pa sve do starih osoba) i to u skladu s najčešćom stomatološkom problematikom koju određena dob nosi. Nastavni sadržaj seminara obuhvaća područje provedbe oralne higijene u osoba s posebnim potrebama i rizičnih pacijenata.
Obavezna literatura:
- Glažar I i sur. Priručnik oralne higijene. Rijeka: Sveučilište u Rijeci; 2017. Dostupno na: https://repository.medri.uniri.hr/islandora/object/medri%3A2811
- Kritički razložiti mehaničke i kemijske metode kontrole plaka;
- Samoprocijeniti stupanj oralne higijene pacijenta koristeći se pri tome indeksima oralne higijene;
- Identificirati metode oralne higijene kod rizičnih pacijenata i pacijenata s posebnim potrebama;
- Propisati odgovarajući oralnohigijenski protokol prilagođen individualnim potrebama pacijenata;
- Prosuditi važnost oralne higijene u kontekstu očuvanja cjelokupnog zdravlja organizma.
Nositelj: prof. dr. sc. Marinka Mravak Stipetić