Usvajanje osnovnih znanja iz ortopedije, traumatologije, ortotike i protetike na razini potrebnoj za rad fizioterapeuta i sudjelovanje u rehabilitacijskom procesu kirurških i traumatološih bolesnika.
Ortopedija: Povijest ortopedije, osnove dijagnostike u ortopediji, ortopedski zahvati (neoperativni i operativni). Opći poremećaji koštano-zglobnog sustava, koštane displazije. Multiple kongenitalne kontrakture. Metaboličke i hormonske bolesti (osteoporoza, rahitis i osteomalacija, giht). Juvenilne osteohondroze. Upalne bolesti koštano-zglobnog sustava (osteomijelitis, artritis, reumatoidni artritis). Degenerativne bolesti zglobova. Artropatije. Normalno i poremećeno koštano cijeljenje. Refleksna simpatička distrofija. Posljedice kljenuti. Tumori koštano-zglobnog sustava. Specijalni dio: prirođene i stečene bolesti po segmentima tijela (vrat, kralježnica i zdjelica, prsni koš, rame i nadlaktica, lakat i podlaktica, ručni zglob i šaka, kuk i natkoljenica, koljeno i potkoljenica, nožni zglob i stopalo). Ortopedska pomagala.
Kirurgija i traumatologija: Temeljni principi rada u kirurgiji: asepsa, antisepsa, sterilizacija, vrste operacijskih zahvata i podjela prema nazivlju i regijama, odgovor organizma na ozljedu – operaciju, rana i cijeljenje, temelji i vrste anestezije, reanimacija, transfuzije krvi i krvnih pripravaka, respiratorne komplikacije kirurških operacija, kronična venska insuficijencija, tromboza i embolija, sindrom šoka, opekline; neurokirurgija: kraniocerebralne ozljede, vrste neurokirurških operacija; torakalna i kardiovaskularna kirurgija: ozljede prsnog koša, kirurške bolesti prsnog koša, vrste operacija u prsnom košu; abdominalna kirurgija i urologija: ozljede trbušnih organa i bubrega, vrste incizija na trbušnoj stijenci, vrste najčešćih operacija u abdominalnoj kirurgiji; ozljede koštano-zglobnog sustava (uganuća, iščašenja, prijelomi), vrste imobilizacija, prijelomi u području ramena i nadlaktice, prijelomi podlaktice i šake, prijelomi zdjelice i kuka, prijelomi natkoljenice, potkoljenice i stopala, ozljede kralježnice.
Protetika i ortotika: Povijesni razvitak pomagala, podjela i nazivlje, epidemiologija i načela timskog i interdisciplinarnog rada u području ortopedskih pomagala, principi preskripcije i aplikacije pomagala, osnovni principi i tehnologija izrade proteza, ortoza i drugih pomagala. Protetika i ortotika u integralnoj rehabilitaciji, adaptacije u stambenoj sredini i u okolišu osoba s invaliditetom.
Obavezna literatura:
- Pećina M, Franić M i sur. Kompendij ortopedije. Zagreb: Zdravstveno veleučilište, 2021.
- Prpić I, i sur. Kirurgija za medicinare. Zagreb: Školska knjiga; 1995.
Dopunska literatura:
- Jelić M. Protetika. Fizioterapija. 1998;1(2):15-35.
- Pećina M, Heimer S. Sportska medicina. Zagreb: Naprijed; 1995. (izabrana poglavlja)
Nakon uspješno završenog kolegija student će moći:
- Primijeniti osnove dijagnostike u ortopediji
- Opisati patofiziološke procese i mehanizme nastanka općih poremećaja koštano-zglobnog sustava, upalnih bolesti, degenerativnih bolesti zglobova i tumorskih bolesti
- Prepoznati kliničku sliku općih poremećaja, upalnih bolesti, degenerativnih i tumorskih bolesti koštano-zglobnog sustava
- Opisati temeljne principe rada u kirurgiji i komplikacije kirurških operacija
- Utvrditi ozljede koštano-zglobnog sustava i postupke liječenja
- Preporučiti metodeprevencije, oporavka i liječenja akutnih i kroničnih stanja ozljeda u sportu
- Pokazati primjenu proteza za gornje i donje ekstremitete
Nositelj: doc. dr. sc. Tanja Kovač